Paul Legentilhomme

Legentilhomme

*1887 †1975. Fransk general. Förde befäl över de franska trupperna i Franska Somaliland i september 1939. Avsattes 1940 av Vichyregeringen då han anslöt sig till de Gaulle. Satte upp en fransk division i Syrien, kommissarie vid försvaret i september 1943 och militärguvernör i Paris 1945.
*1887 †1975. French general. Commanded the French troops in French Somaliland in September 1939. Removed from command in 1940 by the Vichy administration when he joined de Gaulle. Formed a French division in Syria, inspector by the defence forces in September 1943 and military governor in Paris in 1945.