Christmas Möller

Christman Möller

*1894. Ledare för det konservativa partiet 1932 och handelsminister i Staunings samlingsregering i april 1940 men avgick i oktober samma år efter tyska påtryckningar. Flydde i maj 1942 till England där han blev ledare för det danska frihetsrådet. Blev utrikesminister i Buhls regering i maj 1945.
*1894. Leader of the conservative party in 1932 and minister of commercial trade in Stauning's coalition government in April 1940 but resigned in October the same year cause of German pressure. Escaped in May 1942 to England and became the leader of the Danish freedom council. Became foreign minister in Buhl's administration in May 1945.